خدمات خودرو

چگونه در کانادا صاحب خودرو شویم؟

اگر به تازگی به عنوان یک مهاجر به کانادا مهاجرت کرده اید و قصد خرید خودرویی را دارید، ولی اگر نمی دانید چطور و چگونه و از کجا شروع کنید با ما همراه باشید:

مرحله اول : برای خرید خودرو به چه مدارکی نیاز داریم؟

اسناد مورد نیاز شما:

 • گواهینامه رانندگی از یکی شهرهای کانادا
 • سابقه قابل قبول و معتبر
 • کارت اعتباری معتبر به عنوان مثال ؛ ویزا یا مستر کارت

شما باید هر یک از این اسناد را به ترتیب زیر ارائه دهید.

بسته به قوانین کشور محل اقامت و همچنین سابقه رانندگی، ممکن است بتوانید گواهینامه رانندگی قبلی خود را با گواهینامه رانندگی در کانادا تبدیل کنید. اگر این امکان وجود ندارد، ممکن است بتوانید سابقه رانندگی تأیید شده قبلی خود را ارائه نمایید. برای تغییر گواهینامه رانندگی و سابقه قبلی، به مدارک قانونی کانادا، گواهینامه رانندگی قبلی و خلاصه ای از اصل گواهینامه یا نامه ای احتیاج دارید که می بایست در شش ماه گذشته تنظیم شده باشد از جمله:

نامه سربرگ دار با آرم و لوگو که توسط سازمان صدور گواهینامه صادر شده است

نام رسمی و قانونی و تاریخ تولد

تاریخ صدور گواهینامه

گواهینامه (معتبر یا منقضی شده) و تاریخ انقضا گواهی

شما می توانید نامه معرفی ( ریفرال) خود را از مرکز صدور گواهینامه رانندگی دریافت کنید. خلاصه سوابق راننده برای گرفتن گواهینامه رانندگی در انتاریو لازم نیست، اما تنها در صورتی که نامه سابقه رانندگی بیش از یک سال را در کشور قبلی خود دارید، می توانید بلافاصله برای گواهینامه رانندگی G اقدام کنید.

قبل از درخواست بیمه خودرو در کانادا (انتاریو) باید گواهینامه رانندگی داشته باشید. برای بیمه اتومبیل خود به موارد زیر نیاز دارید:

 • شماره گواهینامه رانندگی
 • آدرس محل زندگی
 • شماره شناسایی خودرو 17 رقمی (VIN)
 • ساخت، مدل، مسافت طی شده
 • خودروی مورد نظر 
 • گواهینامه هر نوع  آموزش رانندگی در سه سال گذشته (این گواهی آموزش رانندگی اختیاری است و هزینه های شما را در زمان بیمه کاهش می دهد).

برای تکمیل مراحل قانونی مالکیت هر وسیله نقلیه ای که خریداری می کنید ، باید رسماً آن را در انتاریو ثبت کنید. برای ثبت رسمی خودرو به موارد زیر نیاز دارید: 

 • گواهینامه رانندگی و شماره شناسایی 15 رقمی آن
 • گواهینامه بیمه معتبر و قانونی
 • گواهی فروش و مالکیت شماره پلاک رسمی

مرحله دوم: آیا خودروی نو خریداری کنیم یا دست دوم؟

مهمترین سوالی است که در زمان تصمیم گیری برای خرید خودرو باید در نظر گرفت.

اطلاعات لازم درباره  مقایسه خودروهای جدید و دست دوم از نظر مزایا و معایب برای تصمیم گیری نهایی شما بسیار حائز اهمیت است.

مرحله سوم: تفاوت بین فروشندگان (فروشندگان خصوصی و شرکتها ) چیست؟

دو منبع اصلی در انتاریو برای خرید خودرو وجود دارد:

 • فروشندگان خصوصی مجاز
 • نمایندگیها 

اگر قصد خرید خودروی جدید دارید ، فقط از نمایندگیها ولی برای خودروی دست دوم می توانید از طریق فروشنده های مجاز خصوصی خریداری کنید.

مرحله چهارم: خرید خودروی اجاره ای و یا از طریق وام چگونه است؟

شما می توانید هنگام خرید خودرو با یکی از روش های موجود بازار اقدام کنید:

 • اجاره
 • وام
 • نقدی

برای دریافت وام یا اجاره کردن به امتیاز اعتباری در سطح خوب (724-660) لازم است. امتیازات اعتباری اساساً میزان اعتمادی است که شما نزد بانکها و سایر مؤسسات وام دهنده دارید. این بدان معناست که شما شرایط لازم را برای دریافت وام خودرو دارید و قابل اعتماد هستید.

شما به عنوان یک تازه وارد به خاک کانادا ، سابقه اعتباری معتبر لازم را ندارید ، بنابراین استفاده از این تسهیلات مانند گرفتن وام یا اجاره بالا برای خرید خودرو کمی دشوار است اما روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید در اسرع وقت برای خود اعتبار بسازید، برخی از مهمترین این روشها به شرح زیر است:

کارت های اعتباری مطمئن : این کارتها راهی مطمئن برای ساخت اولین سابقه اعتباری شما به عنوان یک فرد معتمد هستند.

پرداخت قبض: همیشه قبض های عادی مانند اجاره ، آب و برق ، تلفن و … را به طور کامل و به موقع پرداخت کنید.

وامها: وام های کم بهره و کارت های اعتباری دریافت و آنها را به طور کامل و به موقع بازپرداخت کنید.

با این حال ، حتی اگر همه این کارها را با هدف ایجاد یک سابقه اعتباری خوب به درستی انجام دهید ، بازهم بیش از سه ماه طول می کشد تا امتیاز اعتبار کافی برای تأمین مالی خرید خودرو خود را بدست آورید. اگر نمی توانید در صورت لزوم منتظر بمانید ، و چند هزار دلار پس انداز کنید و خودرویی مناسب خریداری کنید تا زمانی که بتوانید شرایط لازم برای دریافت وام را بدست آورید.

گزینه های تأمین مالی (وام) و لیزینگ رایجترین روشهایی هستند که کاناداییها برای خرید یک ماشین جدید استفاده می کنند. فرض کنید می خواهید اتومبیلی به مبلغ 20 هزار دلار بخرید اما فقط 4000 دلار در حساب خود دارید. شما 4000 دلار پیش پرداخت می کنید و باقیمانده 16000 دلار وام می گیرید:

 • مدت زمان: وام های طولانی تر به معنای پرداخت ماهانه کمتر است ، اما کل سود پرداختی شما در طول دوره بازپرداخت افزایش می یابد.
 • نرخ بهره: این نرخ به امتیاز اعتباری و مدت وام شما بستگی دارد.
 • تخفیفها : گاهی اوقات تولیدکنندگان تخفیف ویژه ای را برای مقادیر کمتری از وام در مقایسه با شرایط معمول ارائه می دهند.

متوسط ​​مدت وام 5 سال است ، اگرچه با هدف پس انداز پول و پرداخت نکردن سود ماهانه بیشتر ، می توانید آن را زودتر بازپرداخت کنید. هنگامی که برای خرید خودروی جدید وام دریافت می کنید ، مالک خودرو هستید و می توانید بدون محدودیت از آن استفاده کنید.

هنگامی که خودروی جدیدی را اجاره یا لیز می کنید ، در واقع مالک آن نیستید اما در پایان قرارداد (خواه بصورت وام یا نقدی) می توانید آن خودرو خریداری و مالک شوید. اجاره کردن معمولاً در مدت کوتاهتری است نسبت به خرید با وام و همچنین مبلغ کمتری پرداخت می شود که امتیاز بزرگی است. در اجاره همچنین می توانید با پایان دوره اجاره ، وسیله نقلیه را با قیمت ارزان تری بخرید یا برگردانید. در صورتی که آن را نخواهید ، به نمایندگی تحویل  می دهید یا خودروی دیگری را اجاره کنید یا خریداری می کنید. این به این دلیل است که شما به جای پرداخت کل پول یک وسیله نقلیه ، فقط بخشی از هزینه را که در طول مدت اجاره از ارزش اصلی کسر می شود ، پرداخت می کنید. مثال:

 • شما یک وسیله نقلیه جدید را به مبلغ 20000 دلار اجاره می کنید.
 • در پایان سومین سال اجاره ، هزینه خودرو 12000 دلار است.
 • اجاره نامه ماهانه فقط 8000 دلار است که وسیله نقلیه طی سه سال گذشته از آن استفاده شده است.

عوامل دیگری نیز در روش اجاره خودرو دخیل هستند ، مانند نرخ بهره ، مدت اجاره و سایر شرایط مانند محدودیت سالانه مسافت (به کیلومتر).

مرحله پنجم:آیا بسته های حمایتی برای کمک به تازه واردان برای خرید خودرو وجود دارد؟

بانکها و خودروسازان کانادایی نگرانیهای تازه واردان هنگام خرید اتومبیل را کاملاً درک می کنند ، به همین منظور به آنها از طریق بسته های حمایتی کمک می کند تا در زندگی جدید و کار خود دغدغه کمتری داشته باشند.

بانکهایی مانند Royal Bank of Canada (RBC یا Scotiabank) برای تازه واردانی که سابقه اعتباری لازم برای گرفتن وام را ندارند همکاری می کنند.

تقریباً تمام سازندگان خودرو در کانادا برای تازه واردان یا افرادی که برای اولین بار می خواهند وسیله نقلیه ای خریداری کنند تخفیف  می دهند

کلام آخر برای تصمیم گیری …

مهاجرت به کشوری جدید واقعاً یک فرآیند بسیار پیچیده است و تلاش برای یافتن آنچه شما نیاز به خرید آن دارید این پیچیدگی را چندین برابر  می کند.

بسته به شرایط ممکن است برای بیشتر ساکنان انتاریو خرید ماشین خیلی زمان بر نیست.

آیا برای شروع آماده اید؟

برای دوستان خود ارسال کنید!

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram